Valvekaamera valimine ja kasutamine on tegelikult väga lihtne ja sellega saab hakkama iga koduperenaine või -mees. Nad on tänapäeva majapidamises asendamatud - vara valvamiseks, pereliikmetega suhtlemiseks või lihtsalt 'olukorral silma peal hoidmiseks'. Samas on valvekaamerate maailm väga lai ja sageli omavahel ühildamatu, mistõttu alati võib kasulik olla kasutada spetsialisti abi oma esimese valvekaamera või -süsteemi paigaldamiseks. Keerukamatel juhtudel on kasulik omada ka projekti. Sõnastada enda jaoks:
- Mis saab olema kaamera põhiline otstarve (suhtlemine pereliikmetega, vara valve, looduskaamera)?
- Mis on 'eelarve' piirid kaamerate soetamisel?
- Kas kaameraid kasutatakse toas või õues?
- Millised on võimalused elektri ja internetiga ühendamiseks?
- Mis on erisoovid kaameraga seoses?
- Mõisteid, millega kaamerate valimisel tuleb kokku puutuda:
- IP kaamera vs CCTV kaamera - esimene edastab digitaalset (ehk tänapäevast) signaali ja teine on analoogsignaaliga töötav.
- WIFI kaamera - , mis on võimeline ühenduma internetti WIFI kaudu ega nõua selleks juhtmevõrgustiku vedamist.
- PTZ kamera - panorāmas, slīpēšanas un tālummaiņas funkcija. Reeglina tähistab see interneti kaudu pööratavaid kaameraid või neid kaameraid, mis oskavad määratud objektidele fokuseerida (ja end pööörata). PTZ alternatiivid on Bullet kaamera, mis on kõige levinumad silindrikujulised liikumatult seisvad kaamerad. Ja Dome camera (kuppelkaamera), kus kaamera on peidetud (tavaliselt tumendatud) klaaskupli sisse.
- AL kaamera (Artifical Learning) - kaamera tarkvara sisaldab tehisintellekti ja on iseseisvalt töö käigus võimeline oma töösooritust täiustama. Näiteks paigaldades võib anda häiret ka tuules puuokste liikumise peale, kuid mõne päevaga võib olla suuteline näiteks ära õppima tuule ja valguse mängu mõju eristamise.
- IFTTT - If This Then That - ja tas, tad tas - kaamerat saab programeerida-seadistada vastavalt vajatavale kasutusloole.
- PoE - Power over Ethernet - ei vaja eraldi voolujuhet, võtab voolu andmesidekaabli kaudu.
- WDR - plašais dinamiskais diapazons. Kaamera on suuteline ise ebaühtlasest või vähesest valgusest tekkivaid pildi (video) kvaliteediprobleeme parandama. Edastatav pilt võib olla tunduvalt kvaliteetsem, kui see algselt oli.
- Muud smart tehnoloogiad - valvekaamerates võidakse kasutada veel mitmeid siin nimetamata tehnoloogiaid. Näiteks näotuvastamise või autode numbrituvastamise tehnoloogiaid. Need võivad sisalduda osaliselt või täielikult kaamera tarkvaras, aga võivad sisalduda ka kaamera juhtimiseks kasutatavas programmis või serveris.
- NVR - tīkla videoreģistrators. Mitmete kaameratega süsteemidele paigaldatakse sageli ka keskne salvestusseade, mida kutsutaksegi NVR. Varasemalt kasutati analoogsignaalil töötavaid salvestusseadmeid ehk DVR-e.
- ONVIF - kaamera toetab avatud standardi protokolli, mis võimaldab erinevate tootjate erinevatel seadmetel omavahel suhelda (siiski sõltub suhtlemise võimekus lisaks ka ONVIF kasutatavast profiilist ja iga seadme enda tarkvarast.
- P2P - peer-to-peer tehnoloogia võimaldab lihtsustada seadmete üksteisega või keskseadmetega ühendamist.
- IP66 - seade on tolmukaitstud ja kaitstud tugevate veejugade-vihmade eest. Muud: IP65 - tolmukindel ja talub nõrgemate veejugade alla sattumist. IP67 - tolmukindel ja kannatab vette uputamist kuni 1m sügavusele 30 minutiks. IP68 - tolmukindel ja kannatab pikemaks ajaks vette uputamist.
- 1080P; 2MP; 4K - rezolūcijas, piemēram, pikselīte ar faila filmēšanas režīmiem. Mida rohkem, seda selgemini on detailid pildil eristatavad. Hinnanguliselt on tänapäeval standardiks 1080P (2MP; 1920x1080) - see tagab väga detailse ja kvaliteetse pildi kuni 10m kauguseni. Muud: 4MP (2K; 2688x1820); 8MP (4K; 3840x2160).
- H.264 pret H.265. Esimene on vanem ja üldlevinud videokompressiooni standarts (AVC ehk Advanced Video Coding). Teine on uus ja samm-sammult kasutusse tulev (HEVC ehk High Efficiency Video Coding). Teine vajab sama pildi salvestamiseks ligi poole vähem mäluruumi ja edastamiseks ligi poole vähem internetikiirust, mõlema kvaliteedis pole aga vahet. Näiteks 4K resolutsiooniga Broadcastingu edastamiseks soovitatakse H.264 puhul andmesidekiirust 32mbps, kuid H.265 kodeeringu korral piisab 15mbps. Samas võib H.265 kasutamine olla täna veel piiratum. Näiteks minu Windows-10 nõudis selle mängimiseks HEVC laiendi ostmist (0,99 € Microsoft store's) ja allalaadimist.
Pildikvaliteet öösel - see on valvekaameratele tegelikult suur väljakutse, kuivõrd päris 0 lux valgusega ei filmi üki optiline kaamera. Öise pildi kvaliteeti aitab parandada WDR tugi (vt mõisted) ja öise värvifilmimise võimekus (on väga vähestel valvekaameratel). Kaamerate vähemat suutlikkust öösel saab kompenseerida ka välivalgustuste paigaldamisega.

Fookuskaugus (Focal Lenght) mõõõdetakse millimeetrites ja tähistab vaatenurka, mida kaamera haarab. Enamlevinud: 2,8 mm = 130 kraadi; 3,6 mm = 92 kraadi, 4,0 mm = 88 kraadi, 12 mm = 28 kraadi.

SMARTLIFE e-Commerce OÜ-lt on võimalik soetada nii üksikut karbikaamerat (soovi korral koos paigaldusega), aga tellida ka erilahendusi oma soovidele vastavalt. Küsida võib alati info@smartlife.ee !
Karbikaamera näiteks (lingilt leiab ka selle kaamera võimekust näitavad meie tehtud videod - AL suudab orienteeruda mitmete liikuvate objektidega alal, WDR tagab ka öösel öösel ülevaate suurel maa-alal toimuvast, 2-way audio võimaldab kuulata Tallinna Tondi raba ööbikute laulu isegi Hispaanias olles. Pood: Valvekaamera WIFI Tuya Alexa Google Home 3MP PTZ - smartlife.ee

Atbildēt