Suitsuandurite kontroll

Vingugaasi andur, suitsuandur ja gaasiandur müüakse reeglina odava hinna tagamiseks ilma võimekuseta hoiatusi telefonile saata. Paraku kui täiskasvanud inimesi pole kodus – kes suudaksid võimaliku tekkiva olukorra lahendada, on seal viibivad loomad, väikesed lapsed ja vanurid ning vara valveta. Seega ohuandurit soetades tasub alati kaaluda – kas ei oleks targem soetada küll sageli mitu korda kallim andur, kuid selline mis saadaks häireid ka teie pereliikmete nutitelefonidele lisaks kohapeal antavale heli- ja valgussignaali häirele. Järgnevalt mõned meie pakutavad “õiged” ohuandurid:

USA-s kehtib alates 2019 kohustus vingugaasiandurit reaalselt kontrollida üks kord aastas (ei ole piisav nuppu kontrollida või tootja kuupäeva tagant sildilt vaadata!). Eestis paraku isegi sellist soovitust ei ole. Meil müüdavates ohuanduritest on enamik vaid teoreetiliselt töötavad ja praktikas testimata. Järgnevalt on üldised juhised ja nõuanded ka ohuandurite testimiseks erinevate mürgigaasi testgaasiga.

Oma ohuandurite füüsilist testimist reaalse gaasiga saate küsida info@smartlife.ee meili saates, hiljem teeme teenuste jaoks ka eraldi menüü veebipoes.

Mida on vaja vingugaasist ja andurist teada?

Järgnev on google tõlge saidilt:

www.bayalarm.com/home-security/fire-alarms-smoke-detectors-home-security/what-is-a-carbon-monoxide-detector-and-how-does-it-work

—————————

Kas teadsite, et hinnanguliselt 50 000 inimest USA-s pöördub igal aastal erakorralise meditsiini osakonda juhusliku süsinikmonooksiidi (CO) mürgistuse tõttu? Ja vähemalt 430 inimest sureb juhusliku süsinikmonooksiidi (CO) mürgistuse tõttu. Jätkake lugemist, et saada lisateavet selle kohta, kuidas kaitsta ennast ja oma perekonda CO-õnnetuse eest.

Süsinikoksiid on värvitu, lõhnatu ja mürgine gaas.

See on süsinikupõhiste kütuste põletamise kõrvalsaadus. Kuigi te seda ei näe ega haista, võite leida süsinikdioksiidi ahjude, pliitide, gaasipliitide, petrooleumiküttekehade, sõidukite heitgaaside, laternate ja isegi kaasaskantavate generaatorite tekitatud aurudest. Süsinikoksiid võib isegi väikestes annustes põhjustada püsivaid vigastusi või surma, seega on oluline omada CO-detektorit.

ILMA SÜSINGUANDURITA ON PEAAEGU VÕIMATU TEADA, KAS TEIL ON SÜSINGUPROBLEEM.
Süsinikoksiid on “vaikne tapja”, sest igaüks võib seda teadmata sisse hingata. CO mürgistuse sümptomiteks on pearinglus, iiveldus, nõrkus, segasus ja valu rinnus. Sümptomite ilmnemiseks võib kuluda tunde ja need võivad alguses olla kerged, kuid tõsised tüsistused võivad tekkida tunde pärast kokkupuudet.

Vingugaasiandur annab häiresignaali, kui CO jõuab ohtlikule tasemele, andes teile võimaluse ruumist lahkuda ja õue minna. Mida suurem on kontsentratsioon, seda kiiremini häire hakkab tööle.

Me mõõdame süsinikmonooksiidi atmosfääris osades miljoni kohta (ppm). Tavalisel süsinikmonooksiididetektoril võib kontsentratsioonide 70 ppm ja alla selle hoiatamiseks kuluda üks tund. CO detektorid reageerivad ülikõrgetele kontsentratsioonidele 400 ppm ja rohkem juba nelja minutiga.

MILLAL SÜSINGU MONOOKSIID OHTLIKKUKS JA OHUTUKS MUUTUB?
Süsinikmonooksiidi tase võib olenevalt allikast ja ruumist erineda. Hästi häälestatud auto võib kohe pärast käivitamist toota CO2 taset üle 80 000 ppm, enne kui see langeb 15 minuti pärast umbes 300 ppm-ni. Köögi gaasipliidid ei tohi toota rohkem kui 800 ppm CO, kuid tavaliselt on need häälestatud tootma vähem kui 50 ppm.

Riiklik tulekaitseagentuur ütleb, et keskmine täiskasvanu võib pikaajalise kokkupuute korral kogeda CO-mürgistuse sümptomeid vaid 50 ppm juures. 400 ppm juures võivad peavalud ja iiveldus tekkida juba ühetunnise kokkupuutega. 6400 ppm juures on tõsine surmaoht juba pärast 15-20-minutilist kokkupuudet.

Süsinikmonooksiidi buto kogus on ideaalne. Madalad kontsentratsioonid võivad muutuda ohtlikeks kontsentratsioonideks. Isegi kui teie pliit toodab vähem kui 50 ppm süsinikdioksiidi, võib selle sisselülitamine teie köögis ohtlikul tasemel koguneda ja koonduda. Mida kõrgem on CO kontsentratsioon, seda tõenäolisemalt põhjustab see haigusi, vigastusi või isegi surma.

KUIDAS SÜSINGU ANDURID TÖÖTAVAD?
Vingugaasiandur on lihtne seade, millel on mõned põhikomponendid. Ränist mikrokiip, mis asub plastkestas, saadab elektrilaengu väikesesse tuvastuskambrisse, mis sisaldab CO andurit. See andur suudab tuvastada ja mõõta CO kontsentratsiooni atmosfääris. Kui andur tuvastab kõrge CO taseme, käivitab mikrokiip häire. Süsinikdioksiidi alarmi toiteallikaks on kodu või ettevõtte elektrisüsteem või aku.

CO-detektorid võivad sisaldada ka toiteindikaatorit, testnuppu ja LCD-ekraani. LCD-ekraaniga mudelid võivad häire ajal kuvada süsteemi olekut ja CO taset. Toiteindikaatortuli annab teile teada, kas seade töötab või kui aku vajab vahetamist.

Mõned mudelid võivad aku madalale tasemele viitamiseks kosta ka piiksumist. Testnupp võimaldab testida funktsionaalsust. Veenduge, et testiksite oma CO-andureid vähemalt kord kuus ja vahetaksite vajadusel patareisid või seadme täielikult välja.

PAIGUTAGE SÜSINGU ANDURID VÄHEMALT VIIE JALA PÕRANDA ÜLUSELE NING KAMINAST JA MUISTEST LEEKKI TOOTVATES SEADMETEST EEMAL.
Vingugaas on õhust veidi kergem, mis tähendab, et see tõuseb põrandast kõrgemale. Seetõttu peaksite detektorid asetama seinale umbes viie jala kõrgusele põrandast või lakke. Ärge paigaldage andurit kamina või leeki tekitava seadme lähedusse, vastasel juhul saate valenäidud. Hoidke detektor jalgsiliiklusest eemal, eriti lemmikloomade ja laste eest.

Teie ja teie pere ohutuse tagamiseks laske oma CO-andureid regulaarselt kontrollida. Järgige detektoriga kaasasolevaid juhiseid. Vajadusel vahetage kindlasti aku. Enamik vingugaasiandureid peavad enne väljavahetamist vastu 5–7 aastat.

KUI SÜSINGUHÄIRE KUTSUB, MINGE VÄLJA JA TEGEGE, KAS TEIL VÕI KELLELGI TEISEL ON SÜMPTOMEID.
Kui vingugaasialarm hakkab tööle, minge kohe välja värske õhu saamiseks.

Kui olete väljas, on siin mõned sammud, mida saate süsinikdioksiidi häire korral teha.

 • Võtke ühendust hädaabiteenistustega.
 • Tehke kindlaks, kas teil või kellelgi teisel on sümptomeid, mis võivad viidata CO mürgistusele. Lisateabe saamiseks vaadake CDC lehte süsinikmonooksiidi mürgituse kohta.
 • Ärge sisenege oma koju enne, kui kiirabi on öelnud, et see on ohutu.
 • Kütuseküttega seadmete (nt küttesüsteemide, ventilatsiooniavade, ahjude, gaasipliitide ja korstnate) kontrollimiseks võtke ühendust sertifitseeritud spetsialistiga. On ülioluline, et leiaksite CO allika ja teeksite lekke parandamiseks kõik parandustööd.
 • Kontrollige regulaarselt ventilatsiooniavasid ja korstnaid ebaõigete ühenduste, nähtava rooste ja plekkide suhtes.

Süsinikoksiid on ohtlik. Kokkupuude võib põhjustada CO-mürgitust ja mitmesuguseid sümptomeid. Ilma CO-detektorita ei pruugi te kunagi teada, et teil on probleem. Hea uudis on see, et Californias ja veel kahekümne viies osariigis on ühepereelamutes seadusega nõutav vähemalt üks CO-detektor.

Millal viimati oma CO detektorit kontrollisite? Kui teil on küsimusi või vajate oma koju või ettevõttesse CO-andurit, võtke ühendust info@smartlife juba täna!

www.qrfs.com/blog/333-does-smoke-in-a-can-work-with-every-smoke-detector/ :

Kas aerosoolpurgis olev suits töötab kõigi suitsuanduritega?

Suitsuandurite kontroll

UL-nimekirja kantud suitsukonservid pakuvad suitsuandurite testimiseks kõige tõhusamat meetodit
Töötavad suitsuandurid kahekordistavad inimeste võimalusi tulekahjus ellu jääda, andes varajase hoiatuse, teatab National Fire Protection Association (NFPA). Kuid kuigi tavapärane tarkus kutsub ettevõtete ja kinnisvaraomanikke neid päästeseadmeid kord kuus kontrollima, vajutades nuppu “test”, kinnitab Boston Globe, et suitsuanduri test annab vale turvatunde.

Testimisnupp võib määrata, kas aku on tühi, kuid see ei anna teile teada, kas seade tunneb suitsu. Muidugi võib suitsuanduri all millegi põlema süütamine tõelise suitsu tekitamiseks kiiresti valesti minna. Suitsuandurite testimine purgis oleva UL-loendiga suitsuga on parim viis teada saada, kas need töötavad korralikult – valmis inimesi ja vara kaitsma tulekahjust varajase hoiatusega.

Selles blogis käsitleme suitsuandurite põhitüüpe ja näitame, kuidas suits aerosoolpurgis pakub nende kõigi jaoks kõige tõhusamat testimislahendust.

Kas olete valmis oma suitsuandureid testima? Sirvige meie purgis suitsuvalikut laia valiku suitsuandurite jaoks, sealhulgas:

 • M8-Smoke Centurioni suitsuanduri tester
 • Solo A10 mittesüttiv aerosoolsuitsuanduri tester
 • Smoke Saber käeshoitav aerosooli suitsuanduri tester

Pakume ka ronimisvaba testimise tarvikuid, mis on loodud selleks, et aidata töövõtjatel ja inspektoritel testida suitsuandureid raskesti ligipääsetavates kohtades, samuti suitsuandurite puhastusvahendeid ja vingugaasianduri testereid.Picture of Building Smoking from Fire

Suitsu sissehingamine on siseruumide tulekahjude peamine surmapõhjus.

Suitsu oht: miks on suitsuandurite testrid eluliselt tähtsad
Nii nagu suitsuandureid on erinevat tüüpi, on ka suitsu erinevaid liike. Kui kütuseallikad põlevad täielikult, toodavad nad vett ja süsinikdioksiidi. Suits tekib siis, kui põlemine on mittetäielik, tekitades tahkete, vedelate ja gaasiliste osakeste kogumit. Kui suits võib sisaldada sadu erinevaid kemikaale ja suitsu, siis nähtav suits koosneb enamasti väga pisikestest, põlemata süsiniku (tahma), tõrva, õlide ja tuha osakestest.

NFPA teatab, et suitsu sissehingamine on sisetulekahjude peamine surmapõhjus. Kaasaegsetes kodudes ja kontorites levinud sünteetilised materjalid imbuvad suitsu erakordselt ohtliku ja mürgise kokteiliga.

Suits võib muutuda töövõimetuks nii kiiresti, et inimesed ei pääse muul viisil ligipääsetavale väljapääsule või takistada nähtavust, nii et inimesed ei suuda orienteeruda ega leia teed ohutusse kohta. Osakesed on sageli nii väikesed, et tungivad kergesti läbi hingamisteede kaitsefiltrite ja jäävad kopsudesse. Udutaolised vedelikupiisad võivad sissehingamisel või läbi naha imendumisel olla mürgised. Suits võib olla küllastunud ka mürgiste gaasidega, nagu süsinikmonooksiid, mis võib isegi väikestes kogustes olla surmav. See võib sisaldada ka tuleohtlikke ühendeid, mis muudab tulekahju hullemaks, käivitades tagasivoolu või sähvatuse.

Suitsuandurid päästavad elusid, tuvastades tulekahju varases staadiumis tekkiva suitsu. Kuid kuigi tulekahjukoodid nõuavad suitsuandureid paljudes konstruktsioonides, on nende paigaldamine kasutu, kui need korralikult ei tööta. Palju on traagilisi pealkirju, kus suitsuandurid olid olemas, kuid tulekahju ajal ei kõlanud, enamasti seetõttu, et aku oli tühi või keegi tüdines detektori piiksu kuulamast ja keelas selle. Kuid mõnikord muutub aluseks olev tehnoloogia vigaseks, olenemata sellest, kas toiteallikas või mitte.

NFPA 72: National Fire Alarm and Signaling Code 2019. aasta väljaanne nõuab suitsuanduri tundlikkuse regulaarset testimist (14.4.4.3) – tavaliselt ühe aasta jooksul pärast paigaldamist ja igal teisel aastal pärast seda. Suits purgis pakub ohutut viisi suitsuanduri töö ja tundlikkuse testimiseks – alates akust kuni suitsutuvastusvõimeni – ilma hoone põlemise ohuta.

Picture of Smoke Detector Testing

IFotoelektriliste ja ioniseerivate suitsutuvastustehnoloogiate paigaldamine on kõige levinum viis, kuidas inimesi tulekahjust varakult hoiatada.

Kuidas suitsuandurid töötavad?
Enamik suitsuandureid tugineb kas ionisatsiooni- või fotoelektrilisele suitsutuvastustehnoloogiale. Kuigi mõlemad suudavad tuvastada suitsu, on tulekaitsetööstuses juba ammu aktsepteeritud, et iga tehnoloogia reageerib teatud tüüpi tulekahjudele kiiremini. Sel põhjusel väidavad NFPA ja USA tuletõrjeamet, et parim viis võimalikult varajase hoiatuse tagamiseks on paigaldada kinnistule mõlemat tüüpi suitsuandureid või kasutada kahe anduriga suitsuandureid, mis sisaldavad mõlemat tehnoloogiat.

Ionisatsiooniga suitsuandurid
Ionisatsioonitüüpi detektorid hõlmavad enamikku kodu suitsuandureid – peamiselt seetõttu, et need töötavad kergesti patareidega, mistõttu on neid lihtne paigaldada. Need detektorid reageerivad kiiresti kiiresti süttivatele tulekahjudele väiksema suitsukogusega, mis esineb kõige sagedamini kodudes, nagu prügikorv või köögirasva tulekahju.

Ionisatsioonisuitsuandurid töötavad järgmiselt.

Suitsuanduri sees on kaks pisikest elektriliselt laetud metallplaati või elektroodi, mis on ühendatud aku või vooluringiga.
Väike kogus radioaktiivset materjali, americium-241, ioniseerib õhku ja põhjustab voolu liikumise plaatide vahel. Kuna vastandid tõmbavad, liiguvad negatiivsed ioonid positiivse plaadi poole ja positiivsed ioonid negatiivse plaadi poole. See loob täieliku elektriahela või teekonna.
Kui suits detektorisse siseneb, seovad ioonid suitsuga ja katkestavad elektri tee.
Kui elektrivoolu väheneb, hakkab alarm tööle.

Diagram of How a Smoke Detector Works

Kui suits siseneb ionisatsioonisuitsuandurisse, väheneb elektrivool, mis põhjustab häiresignaali. Allikas: NFPA

Fotoelektrilised suitsuandurid
Fotoelektrilised suitsuandurid (tuntud ka kui optilised suitsuandurid) reageerivad kõige paremini tulekahjudele, mis algavad pikaajalise hõõgumisega, näiteks suitsetamismaterjalide, näiteks sigarettide järelevalveta jätmisel. Need tulekahjud tekitavad enne leekide tekkimist paksu suitsu, mis on sageli kaetud mürgiste kemikaalidega, nagu süsinikmonooksiid ja tsüaniid. Fotoelektriliste detektorite toitetehnoloogia nõuab rohkem energiat kui ionisatsioonitüüpi häireseadmed; sel põhjusel on fotoelektrilised detektorid sageli ühendatud.

Fotoelektrilised suitsuandurid töötavad järgmiselt.

Suitsuanduri sees on LED-tuli, mis suunab valguskiire sirgjooneliselt üle kambri, sarnaselt laserkursoriga. Kambri sees olevas eraldi sektsioonis on ka valgust tuvastav fotosensor.
Suitsu sisenemisel detektorisse katkestavad suitsuosakesed valgusvihu füüsiliselt, põhjustades selle hajumist mitmes suunas.
Osa LED-valgust hajub valgusanduri poole. Kui valguskiired tabavad andurit, kõlab alarm.

Diagram of How a Photoelectric Smoke Detector Works

Suitsuosakesed katkestavad füüsiliselt valguskiire fotoelektrilises suitsuanduris, põhjustades valguse hajumise anduri suunas ja käivitades häire. Allikas: NFPA

Suits purgis pakub suitsuanduri testimiseks lihtsat ja keskkonnasõbralikku lähenemisviisi
Solo A10 ja M8-Smoke Centurioni suitsuandurite testrid pihustavad rõhu all olevat sünteetilist suitsu, mis sobib ideaalselt paljude suitsuandurite, sealhulgas ionisatsiooni- ja fotoelektriliste tehnoloogiate testimiseks. Need sobivad suurepäraselt ka sellistes kohtades leiduvate ülitundlike suitsuandurite testimiseks, nagu keskkooli vannitoad või ettevõtete pesuruumid, mis tunnevad sigareti-, piibu- või sigarisuitsu.

Toimige järgmiselt: UL-loendis sünteetilist suitsu pihustatakse poole- või ühesekundiliste rünnakutena 12–40 tolli kaugusel suitsuandurist, kuni see käivitab häire. Aerosooli saab detektorile pihustada kuni kuus korda 10-sekundiliste sammudega.

Täpsemad juhised suitsuandurite katsetamiseks purgis oleva suitsuga toodetega leiate meie eelmisest blogist.

Suitsuandurite testrid on hoolikalt välja töötatud nii, et neid oleks lihtne kasutada, need kiiresti puhastada ja ühilduvad suitsuandurites leiduvate plastidega, minimeerides järelejäänud jääkide hulka. Neid saab kasutada käsitsi nagu pihustusvärvipurki või koos Solo kaubamärgi “no-climb” testimistarvikutega, mis muudab töövõtjate või inspektorite jaoks raskesti ligipääsetavates kohtades detektoritele ohutu juurdepääsu. Selle asemel, et võtta riske redelite või tellingutega, saavad professionaalid kasutada vastupidavaid pikendusvardaid koos aerosooldosaatoritega, et testida detektoreid kuni 30 jala kõrgustel lagedel.

Iga toode on pakitud sünteetilise suitsuga, mis pakub madalat testi hinda. Need on saadaval ka 12-pakendis töövõtjatele või inspektoritele, kes teevad sageli katseid.

Mittesüttiv, 4,8 untsi Solo A10 suitsuanduri tester on HFC (fluorosüsivesiniku) ja silikoonivaba, minimeerides osoonikihi ja keskkonna kahjustamist.

2,6-untsine M8-Smoke Centurion suitsuanduri tester on CFC (klorofluorosüsivesiniku) ja silikoonivaba, taaskasutatav ja 100% biolagunev, maksimeerib selle keskkonnasõbralikkust ja pakub vähest potentsiaalset kliimamuutuse mõju.

Spetsiaalselt valmistatud suitsukonserv välistab jääkide mahajäämise võimaluse
Suitsuandurite testimiseks tuleb kaaluda ka kolmandat võimalust: 2,6-untsine Smoke Sabre, mis vähendab töövõtjate kulusid, pakkudes madalaimat hinda purgitoodete suitsu testimise kohta. Sellel on ka uuenduslik 8,5-tolline (215 mm) lehter, mis välistab jääkide mahajäämise võimaluse, vältides edaspidist värvimuutust, kahjustusi või isegi korrosiooni.

See UL-loendisse kuuluv universaalne testtoode hõlbustab paljude suitsuandurite, sealhulgas fotoelektriliste ja ionisatsioonitehnoloogiate kiiret ja lihtsat testimist. Siiski on oluline märkida, et see töötab kõige paremini hõlpsasti ligipääsetavate detektoritega: purk ei lülitu sisse enne, kui 8,5-tolline (215 mm) Venturi toru on täielikult välja tõmmatud.

Smoke Saber tooted on taaskasutatavad ja 100% biolagunevad. Need on valmistatud materjalidest, mis on CFC- ja silikoonivabad, maksimeerides nende keskkonnavastutust. Need on saadaval ka 12-osalises pakendis töövõtjatele või inspektoritele, kes teevad sageli katseid.

Smoke Saber Smoke Detector Tester vabastab simuleeritud suitsu suitsuanduri ümber uuendusliku 8,5-tollise (215 mm) Venturi pikendustoru kaudu.

Regulaarne testimine tagab suitsuandurite korrektse töö ning inimeste ja vara ohutuse
Olenemata sellest, kas teil on kodu, ettevõte või mõni hoone, tuleb teie suitsuandureid korrapäraselt testida, et tagada nende nõuetekohane toimimine. Suits purgis võimaldab kinnisvaraomanikel ja töövõtjatel hõlpsalt ohutult kontrollida, kas suitsuandurid on valmis ja suudavad kaitsta inimesi, vara ja inventari suitsu- ja tulekahjustuste eest.

Kas olete valmis oma suitsuandureid testima? Sirvige meie purgigaasi laia valikut suitsuandurite jaoks, sealhulgas:

 • M8-Smoke Centurioni suitsuanduri tester
 • Solo A10 mittesüttiv aerosoolsuitsuanduri tester
 • Smoke Saber käeshoitav aerosooli suitsuanduri tester

Teema: suitsuandurite kontroll, suitsuandurite kontroll, suitsuandurite kontroll.

Suitsuandurite kontroll

0
  Ostukorv
  Ostukorv on tühiTagasi poodi